• سازمان نصر در واکنش به پیش‏ نویس آیین ‏نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‏ افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور بیانیه داد

    مشوق یا سرعت‏گیر؟

    کد: 26855
    تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
    منبع خبر: روابط عمومی
    تعداد بازدید: 152
    بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای در خصوص سند «پیش‏ نویس آیین‏ نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم ‏افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور» منتشر شد.

    متن این بیانیه به این شرح است:
     
    به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی حوزه فناوری اطلاعات، در شرایط کنونی تحریم، یکی از راهکارهای توسعه این بازار و برون‏ رفت از وضعیت فعلی، تلاش برای صادرات محصولات و خدمات فناوری اطلاعات است. این موضوع حتی در زمانی که شرایط اقتصادی کشور با تحریم‏ ها مواجه نبود (به طور مشخص سال ‏های 1375-1385) نیز مورد توجه قرار گرفت و چندین طرح و برنامه‏ توسط نهادهای مختلف برای آن تدوین شد. به نظر می ‏رسد علی‏ رغم اهمیت موضوع و کفایت برنامه‏ ریزی‏ های انجام شده، گام ‏های عملی و مشخصی برای تحقق اهداف متصور هنوز برداشته نشده است.

    در ادامه این تلاش‏ها، «پیش ‏نویس» آیین ‏نامه‏ ای برای حمایت از توسعه صادرات نرم‏ افزار و خدمات فناوری اطلاعات تهیه شده است. نسخه اولیه این «پیش‏ نویس» سال گذشته توسط سازمان فناوری اطلاعات برای اعلام نظر سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای ارسال و این سازمان حسب رسالت و جایگاه خود، نقدهایی را بر آن وارد دانست که آن ‏ها را منعکس کرد. نسخه جدید این «پیش ‏نویس»، که عیناً مشابه نسخه قبلی است، مجددا برای اعلام نظر در اختیار سازمان نظام صنفی رایانه‏ ای قرار گرفته و همزمان به صورت عمومی منتشر شده است.
    سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای ضمن تاکید بر امر مهم صادرات خدمات و محصولات فناوری اطلاعات به عنوان رویکردی برای توسعه داخلی و خارجی این بازار، نظر خود را در خصوص «پیش ‏نویس» به شرح زیر اعلام می‏کند:

    1)  در تدوین «پیش نویس»، 11 دستگاه و نهاد به عنوان بازیگران حوزه «توسعه صادرات فاوا» احصا، و نقش، تکالیف و وظایفی برای آن ها منظور شده است. تجربه شرکت‏ هایی که در حوزه صادرات فعالیت داشته‏ و دارند، نشان داده که توسعه صادرات در گرو ایجاد رویه های بوروکراتیک و طولانی مبتنی بر امضاها و تاییدیه ‏های متعدد نیست. تعیین جایگاه برای تشکلی با داشتن کمتر از 20 عضو به عنوان هسته اصلی با توجه به عملکرد مالی غیرشفاف و ارائه آمارهای غیرواقعی در گذشته، موجب تردید در نیت تهیه ‏کنندگان «پیش نویس» است. تشکیل یک کمیته 15 نفره برای مدیریت اجرای آئین نامه، درگیر کردن دانشگاه‏ها در حوزه آزمون و ارائه «گواهی» صحت نرم‏ افزار منطبق بر استانداردهای بین‏المللی، تاکید بر کسب سطوح 3 (و بالاتر) CMMI برای صادرکنندگان و ایجاد پایگاه‏ های متعدد اطلاعاتی برای ثبت میزان صادرات نرم‏ افزار، همه و همه نشان از ناپختگی «پیش ‏نویس» و عدم آشنایی اولیه تدوین‏ کنندگان آن با شرایط واقعی کسب‏ وکار در وضعیت فعلی اقتصادی است. ایجاد سازمان و ساختار پیشنهادی در این «پیش‏ نویس»، نه تنها کمکی به توسعه صادرات در حوزه فناوری اطلاعات نخواهد کرد، بلکه بر اثر اجرای آن، سازمانی موازی و فاقد کارایی و اثربخشی، در کنار سایر سازمان ‏ها ایجاد خواهد شد. همه این‏ها در حالی است که دولت از سوی دیگر در صدد باز کردن بندها و تسهیل فرآیندهای کسب‏ وکار و کاهش تعداد مجوزها و امضاهای طلایی است.

    2)  نکته بسیار مهم دیگر، توجه به شرایط و مشکلات خاص تحریم است که شرکت ‏های حوزه فناوری اطلاعات با آن دست و پنجه نرم می ‏کنند. این شرایط به طور کلی در تدوین «پیش‏ نویس» لحاظ نشده و مغفول مانده است. بدیهی است تا زمانی که زمینه انعقاد قراردادهای رسمی میسر نشود، نظارت و پایش و ثبت میزان صادرات شرکت‏ ها نیز عملاً غیرممکن بوده که خود مشوق تولید ارقام مجعول و گمراه‏ کننده «چند صد میلیون دلاری» و رانت سودجویان در این حوزه خواهد بود.

    3)  نقش و جایگاه سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای به عنوان بزرگترین و فراگیرترین تشکل‏ بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات، در تدوین این «پیش ‏نویس» به طور کلی نادیده گرفته شده است. لازم به ذکر است که بسیاری از شرکت‏ هایی که تجربه صادرات نرم‏ افزار را در سال ‏های گذشته دارند، عمدتاً عضو این سازمان بوده و هستند. عدم توجه به این ذی ‏نفع مهم و تاثیرگذار در تدوین «پیش ‏نویس»، نه تنها جامعیت و فراگیر بودن آن را دچار نقصان جدی کرده که اجرای آن را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.
    یادآوری می‏ شود سازمان نظام صنفی رایانه‏ ای از سال گذشته تلاش‏ ها و فعالیت‏ هایی را به منظور بررسی و اتخاذ رویکردهای اجرایی در حوزه توسعه صادرات و خدمات فناوری اطلاعات با مشارکت و همفکری کمیسیون‏ های تخصصی خود و نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، انجام داده که از آن جمله می‏ توان به برگزاری جلسات اعضای سازمان با وزرای ارتباطات عراق و افغانستان، حمایت از نمایشگاه فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) افغانستان و در نهایت دعوت از مدیران و کارشناسان بازارهای هدف در نمایشگاه الکامپ سال 1398 اشاره کرد.

    با توجه به نکات فوق، تجارب گذشته و نیز وضعیت کنونی اقتصادی کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای ضمن رد کلیات «پیش ‏نویس» تهیه شده، پیشنهاد می ‏کند که این «پیش‏ نویس» با لحاظ کردن همه ذی‏ نفعان اصلی در حوزه صادرات خدمات فناوری اطلاعات، انطباق آن با شرایط فعلی و عملیاتی کسب ‏وکارهای حوزه فناوری اطلاعات، پرهیز از استقرار فرآیندهای بروکراتیک و ایجاد ساختارها و سازمان ‏های موازی و غیرضروری، مجدداً بازنگری و بازنویسی شود.

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان می باشد.
مجری: پورتال سامان