• گفتگو با رییس کمیسیون اینترنت سازمان

    کد: 27247
    تاریخ: ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
    منبع خبر: روابط عمومی
    تعداد بازدید: 168
    گفتگو با رسول گلستان پرور رییس کمیسیون اینترنت سازمان در خصوص بررسی مشکلات شرکت های اینترنتی

     به عنوان رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان، وضعیت شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت را چگونه ارزیابی می کنید؟

     در صنعت IT و ICT تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است ، ضمن اینکه نیاز به این صنعت بویژه درخصوص تقاضای پهنای باند اینترنت روز به روز افزایش چشم گیر دارد. در اینجا سه سوال اساسی وجود دارد که پاسخگویی به این سه سوال راهگشای بسیاری از مشکلات ما در این بخش است.

    1- آیا سیاست‌گذاری دولتی می‌تواند ما را بسمت تکنولوژی‌های جدید رهنمود نماید؟

    2- اگر جواب مثبت است کاربران چگونه می‌توانند از این تکنولوژی به طرز اطمینان بخش استفاده نمایند؟

    3- در شرایط اقتصادی کنونی و چالش‌های موجود ، بهای این خدمات چگونه باید تعیین شود تا اولاً برای کسب و کارهای مختلف در این حوزه مزیت لازم را دارا باشد تا برای سرمایه‌گذاری درا ین بخش رغبت نمایند و ثانیاً خدماتی را ارائه دهند تا مردم بعنوان مشتریان اصلی ابراز رضایت نمایند؟

    بنابراین چگونه خدماتی به چه راهکاری و با چه قیمتی میتواند یک کسب و کار اطمینان بخش را بوجود آورد تا در یک بازی برد – برد همه در آن احساس رضایتمندی داشته باشند؟

    در حال حاضر شرکت‌های ذیمدخل در امر اینترنت چه از نوع FCP و یا SERVCO و حتی فناوری‌های جدید مثل FTTC به جهات اساسی که بر خواهم شمرد وضعیت مناسبی نداشته و همانند بسیاری از کسب و کارهای تولیدی قطعاً به یک مهندسی (Re-engineering) جدی، فوری و فوتی نیاز دارند و اگر امروز طرح جدید و کارشناسانه‌ای طراحی و اجرا نشود چه بسا فردا خیلی دیر خواهد شد.

     جان کلام اینجاست که اگر حال و روز اینترنتی‌ها خوب نیست دلیل عمده آن چیست؟

    سازمان تنظیم مقررات که مجری سیاست‌های کلان وزارتخانه درخصوص بهره‌برداری از پهنای باند است اولاً یکبار با عنوان ارتقاء تکنولوژی و عبور از ISP و ... ادغامی را سازماندهی کرد و ثانیاً بعنوان مجوز و صدور پروانه مبالغ هنگفتی را دریافت نمود که اساسی‌ترین سوال اینست که در قبال دریافت این مبلغ چه حمایت‌هایی صورت گرفته است ؟

    علی القاعده سیاست‌گذار در مقام حامی و پشتیبان باید زمینه‌ای را فراهم آورد تا زیر مجموعه براحتی بتواند به رشد کمی و کیفی دست پیدا کند. در ادغام اول یکسری شرکت‌های نوپا و کوچک با چالش‌های جدی روبرو شدند و عملاً از میدان رقابت خارج گردیدند. بنابراین اعتقاد جدی داریم که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیر مجموعه‌های آن در سیاست‌گذاری و تبیین نقشه راه اساساً موفق نبوده و یا میزان دستیابی به اهداف کمی و کیفی در سطح پائینی بوده است.

     مبحث بعدی اینکه عبور از  ISP ، ADSL ، FCP ، SERVCO و یا FTTC تا چه میزان بستر مطمئن، پر سرعت و پایدار برای مردم ایجاد کرده ؟

    اگر جناب آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات افزایش تعرفه‌ها را منوط به افزایش کیفیت و خدمات رسانی میدانند این خود گویای این مسئله است که کیفیت در حال حاضر تحت تاثیر عوامل مختلفی دارای نقصان‌هایی می‌باشد ؛ و نکته بعدی اینکه FCPها و SERVCOها با چالش‌هایی روبرو هستند که بخشی از این چالش‌ها مداخلات و رقیب تراشی‌های وزارتخانه و سازمان تنظیم مقررات است که در شرایط اقتصادی کنونی و علیرغم افزایش تمامی کالاها و خدمات، اینترنت همچنان در سراشیبی سقوط قیمت و تعرفه است.

    اینترنت پرسرعت، پایدار و ارزان حق مردم است ولی اگر در حال حاضر چنین نیست اشکال از کجاست و از آن مهمتر آیا با ادغام FCP و SERVCO موانع برطرف می شود؟

     بالای 80 درصد خدمات اینترنتی دولتی است و در انحصار شرکت‌های وابسته به دولت! برای برون رفت از شرایط کنونی و عبور از موانع دست و پاگیر صنعت IT بویژه در حوزه اینترنت بنظر اینجانب راهکارهای زیر قابل بررسی می‌باشند.

    الف- دولت و بویژه سازمان تنظیم مقررات باید به نقش سیاست‌گذاری و حمایتی و از همه مهمتر نقش نظارتی خود جامه عمل بپوشاند و از مداخلات رقابتی کاسب مدارانه بشدت پرهیز نماید.

    ب- سیاست‌گذاران باید بیش از پیش به بخش خصوصی اعتماد نمایند و تا میتوانند به انحصارات خاتمه دهند و  به کسب و کارهای نوپا فرصت رشد و شکوفایی بدهند.

    ج- دولت در قیمت‌گذاری، ضمن در نظر گرفتن مصلحت عامه، به منافع شرکت‌های FCP و SERVCO توجه جدی داشته و باتوجه به واقعیت‌های اقتصادی روز و افزایش هزینه‌های تکلیفی از جمله هزینه‌های خدمات، هزینه‌های اجاره، هزینه‌های حقوق و دستمزد، بیمه، مالیات و امثال‌هم، سیر نزولی تعرفه‌های را اصلاح نمایند.

    آیا می‌توانیم متصور باشیم که ادغام شرکت‌های FCP و SERVCO  ها می‌تواند آغازی برای حل مشکلات و ارائه فناوری‌های جدیدی مثل FTTC باشد؟

    در پاسخ به این سوال که آیا ادغام شرکت های FCP و SERVCO میتواند آغازی برای حل مشکلات باشد، جواب این سوال بر می‌گردد به اینکه فلسفه ادغام چیست؟

    آیا می خواهند شرکت‌های کوچک و ناتوان از میدان رقابت بیرون روند؟

    آیا بزرگ شدن دلیل بر قدرتمند شدن ، توانا شدن و کارآمدتر شدن است؟

    اگر با فرآیندهای منسجم و فکر شده این ادغام صورت پذیرد، می تواند مفید و مثمرثمر واقع شود  ولیکن با رویکردهای نسنجیده و لحظه‌ای وضعیت از آنچه با آن مواجه هستیم نیز وخیم تر می شود. اینها خود عواملی است که اشتغال را در صنعت فناوری اطلاعات کاهش می دهد و نیز چرخش پول در این صنعت را کمتر می‌کند. به هر جهت اگر ادغام در جهت حفظ منافع باشد قطعاً نتیجه مطلوبی خواهد داشت در غیر این صورت همانند گذشته بلاتکلیفی‌های جدید خلق خواهد شد.

     کمیسیون اینترنت در خصوص رونق بخشی فضای کسب و کارهای شرکت‌های این حوزه چه برنامه هایی دارد؟

    شرکت‌های اینترنتی مگر معدود شرکت‌های توانمند خاص در بخش FCP در حال حاضر تمام هم و غم خود را مصروف آن می‌کنند که زنده بمانند. نگهداشت، بزرگترین تلاش این شرکت هاست بنابراین بعید است اینگونه شرکت‌های به مباحثی همچون توسعه کسب و کار، نوآوری جدید و امثال این‌ها فکر کنند. ما در کمیسیون اینترنت اعتقاد داریم کسب و کارهای کوچک بهتر جواب می‌دهد بشرطی که دستگاه‌های حاکمیتی حامی و پشتیبان باشند و قطعاً نهادهای حاکمیتی و دولتی با ارائه‌ی راهکارهای سنجیده و دقیق می‌توانند زمینه را هم برای شرکت‌های فعال در این حوزه مناسب سازند و هم باعث بهبود و ارتقای ارائه سرویس‌های اینترنتی گردند.

    دغدغه شرکت‌های اینترنتی بحث بقا یا عدم بقاست بنابراین در لاک روزمرگی به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند توسعه است. بنابراین رسالت سازمان تنظیم و مقررات اینجا برجسته می‌شود. حمایت مادی و معنوی بمنظور ارتقای کیفی و رشد توانمندیهای خود از طریق بکارگیری تکنولوژی‌های جدید، پیشنهاد ما اینست که اولاً در تدوین سند توسعه‌ی بهره برداران اینترنت از کارشناسان خبره و با سابقه اینترنتی بهره گیری شود. ثانیاً در اتاق فکر جدید، سندی با رویکرد حمایت از شاغلین در این صنعت و ورود طرحهای جدید استارت‌آپی، اپلیکیشن‌های کسب و کار، موبایل و سایر فناوری‌ها تنظیم و حداقل برای یک دوره پنج ساله تدوین شود و ثالثاً از محل مبالغی که بابت مجوز از شرکت‌های FCP و SERVCO دریافت گردیده، صندوقی بنام صندوق توسعه فناوری اینترنت و بطور کلی IT ایجاد گردد و با وام‌های طویل المدت کم سود به این شرکت‌ها جان تازه و رمق تازه‌ای بخشیده شود. بنظر اینجانب اینگونه حمایت‌ها از گران کردن اینترنت واجب‌تر است و بهتر جواب می‌دهد.

    بطور کلی نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درحال حاضر، نقش خاص و برجسته است در انبوه مشکلات اقتصادی کنونی چه در دستگاه‌های دولتی چه دستگاه‌های خصوصی و چه عامه مردم کمتر بسراغ فناوری اطلاعات و کلاً اتوماسیون و صنایع وابسته میروند چرا که معتقدند اولویت اول آن‌ها چیزهای دیگر است. در این شرایط دستگاه‌هایی همچون دارایی، تامین اجتماعی، شهرداری و امثالهم واقع بینانه و کاربردی به شرایط خاص این صنعت ندارند و لذا وضعیت الان به گونه‌ای است که نیروی انسانی متخصص این صنعت بشدت تهدید شده و بیکاری و تعدیل نیرو در این صنعت به مرز هشدار دهنده‌ای رسیده است. وقتی سخن از اعتماد و حمایت می‌شود منظور ما همین است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات، شرکت زیرساخت و مخابرات در عمل حمایت جدی داشته باشند.

    در خصوص مشکلات شرکت ها چه کارهایی از طرف کمیسیون انجام شده است؟

     کمیسیون اینترنت تلاش خود را نموده است با برگزاری جلسات و طرح مشکلات ار سوی فعالین در سطح بضاعت خود راهکار ارائه نماید و با دعوت از کلیه فعالین و ایجاد همگرایی باعث افزایش تعاملات سازنده، شرکت‌ها گردد.

    آیا شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در شرایط فعلی توانایی رفتن به سمت تکنولوژی‌های جدیدتر را دارند؟

    قطعاَ شرکت‌های فعال در این حوزه از توانایی فنی و علمی قابل توجهی برخوردارند و آنچه که باعث ایستایی آنها در رفتن به سمت تکنولوژهای جدید می‌گردد عواملی چون مشکلات اقتصادی و برخوردهای سلیقه‌ای و غیر کارشناسی برخی نهادها و سازمان‌ها می‌باشد.

     آقای جوشقانی رییس رگولاتوری در انتهای سال گذشته خبر داده بود که اینترنت در سال ۹۸ گران نمی‌شود. اکنون ولی گفته‌اند که شرکت‌ها مستندات را ارائه کنند. آیا در این خصوص برنامه ای دارید؟

     واقعیت مسئله را این گونه بررسی می‌کنیم، اگر در ساده ترین حالت قیمت پهنای‌باند اینترنت را ثابت فرض کنیم، هزینه‌های جانبی مانند حمل و نقل ، نگهداری، انرژی و ... همگی افزایش یافته است. مگر امکان دارد با این اوصاف قیمت تمام شده برای کاربران نهایی دست خوش تغییر نگردد. این تنها در یک صورت ممکن است و آن هم نحیف‌تر شدن بدنه فعالین این حوزه، چرا که این شکاف را بایستی با کاستن از نیرو و هزینه‌های جبران نمایند.

      و سخن آخر؟

    امیدوارم با استفاده از نظرات کلیه فعالین در این حوزه و رسیدن به یک خرد جمعی تصمیماتی اتخاذ گردد که باعث رونق و افزایش اشتغال در این حوزه گردد.

     

    روابط عمومی سازمان نصر اصفهان

     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان می باشد.
مجری: پورتال سامان